تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

تبلیغات

نگاهی به وضعیت ورزش همگانی در منطقه ابهر

  متاسفانه در حال حاضر در حوزه ی ورزش همگانی بی برنامگی در خطه ی ابهررود آنچنان حاشیه ای برای این بعد از ورزش ایجاد نموده که حتی با در نظر گرفتن برنامه هایی همچون پیاده روی خانوادگی نیز نمی توان نسخه ای شفا بخش برای آن پیچید و اگر چه که ما با این ترفندها قادر هستیم و بوده ایم که مردم را به خاطر حضور وزیر و مسوولین و جوایز دور هم جمع کنیم ولی بعد از پایان مراسم ، بایست در کمال تاسف اعتراف بنمائیم که  همه چیز تمام می شود و برنامه و هزینه های کمرشکن جاری ناشی از آن برنامه های تشریفاتی و البته تا حدودی فانتزی ، نه تنها  هیچ تاثیری در بالابردن سطح سلامت جامعه نداشته بلکه فقط و فقط بر جو بدبینی ها و سیاست زدگی ناشی از نگاه سیاسی مسئولین و مردم به مقوله ی ورزش افزوده است.اما چه باید کرد ؟ آیا باید دست روی دست گذارده و در انتظار دستی باشیم تا از غیب برون بیاید و کاری بکند و یا اینکه دست در دست هم دهیم به مهر و  فرهنگ همگانی کردن ورزش رادر جامعه ی خود رواج دهیم و مردم را به سوی ورزش همگانی بدون تشریفات و توده ای سوق دهیم ؟ البته که راهکار دوم راهبردی بوده و علاج مشکلات موجود در حوزه ی سلامت و تندرستی عمومی جامعه می باشد که می بایست در نظر داشته باشیم که این کار در جای خود ضورت های زیاد و توانمندیهای بی شماری را می طلبد که یکی از آن فرایندهای مورد نیاز جهت تحقق اش ضرورت استفاده از افراد متخصص و اهل فن در بخش توسعه  ورزش همگانی می باشد.
  متاسفانه اگر نگاهی منطقه ای به موضوع ورزش همگانی داشته باشیم متوجه می شویم که در منطقه ی ابهررود نیز در سالهای اخیر توسعه ورزشهای همگانی فقط در حد شعار بوده است و عدم استفاده از افراد توانمند و متخصص در حوزه همگانی، عدم تعامل مناسب هیات ورزش های همگانی منطقه با متخصصین علم ورزش و عدم استفاده از مشاوران مجرب، منطقه ی ابهر را در جهت همگانی کردن ورزش و قرار گرفتن ورزش در سبد خانوار مردم دچار عقب ماندگی کرده است در حالی که برای توسعه ورزش همگانی بایستی هیات ورزش های همگانی تقویت شود واگر قرار است اتفاقی در حوزه همگانی رخ بدهد با محوریت  این هیات صورت پذیرد متاسفانه موازی کاری های متعدد در این حوزه و نگاه سیاسی به برنامه های ورزش محور ، بلای جان ورزش منطقه شده است.
   دلیلش این است که از راس اداره ی ورزش و جوانان ، برنامه ا ی برای همگانی کردن ورزش وجود ندارد و فقط به چند رشته ورزشی مانند کشتی و فوتبال و ... متمرکز شده اند در حالی که ورزش قهرمانی هیچ کمکی در بالابردن سرانه سلامت خانوار نمی کند.چرا که ورزش قهرمانی همراه با آسیب می باشد و در قهرمانان سلولهایی که می توانند سلول های مهاجم را از بین ببرند در معرض آسیب قرار دارند و لذت ورزش قهرمانی بسیار کم می باشد و  خوشی آن فقط به لحظه کسب مدال و بالا بردن پرچم خلاصه می شود در حالی که اگر ورزش همگانی با به کارگیری افراد متخصص و اهل فن بدون حب و بغض و به شکل صحیح اجرا شود علاوه بر بالا بردن سطح سلامت جامعه ، در کاهش آسیب های اجتماعی منطقه نیز بسیار مفید خواهد بود. حال اگر بخواهیم به راهکارهای ارتقاء میزان مشارکت عمومی در ورزش های همگانی  و نیز رشد ورزش در سطح عموم بیندیشیم ، در ابتدا بایستی توضیح بدهیم که منظور از رشد ورزش در جامعه ، توسعه ورزش همگانی و شهروندی می باشد و وظیفه دستگاه ورزش در شهری مثل ابهر ، قهرمان کردن جوانان نیست بلکه سوق دادن آحاد مردم به سمت ورزش از اصلی ترین وظایف مسوولین دستگاه ورزش می باشد . کافیست نگاهی به آمارهای موجود در حوزه ی سلامت جامعه و آسیب های وارده بر آن داشته باشیم تا متوجه بشویم که  ۷۰ درصد مردم ایران دچار شلی دریچه قلب می باشند که آماری به شدت نگران کننده می باشد ولی همین آمار نگران کننده، با انجام ورزش های همگانی حل می شود . پس در واقع کسانی که در این راه ( همگانی کردن ورزش همگانی ) کوتاهی کنند در حقیقت به مردم خیانت کرده اند . اگر بخواهیم به برخی راهکارهای تاثیر گزار جهت ارتقاء میزان مشارکت عمومی در ورزش همگانی اشاره داشته باشیم لابدیم از ذکر : استفاده از کارشناسان حوزه ورزش همگانی، آموزش شیوه های صحیح ورزش همگانی در شبکه های تلویزیونی و رادیویی، اختصاص بودجه مناسب برای همگانی کردن ورزش، عدم موازی کاری و تضعیف هیات ورزش های همگانی و پرهیز از بهره گیری از چهره های سنتی وناکارآمد، کنار گذاشتن رودربایستی در ورزش و مصلحت اندیشی های بی مورد، ترجیح دادن لیاقت ها و صلاحیت های بر رفاقتها  و ... این موارد در جای خود بخشی از راهکارهای ترویج ورزش همگانی می باشند که مناسب هست مد نظر متولیان امر ورزش واقع گردد. در پایان در مورد سیره حضرت علی (ع) اشاره می کنم که رویات شده مولای متقیان هر چند گاهی سر خود را به تنور آتش نزدیک می کرد و می فرمودند بسوز از آتش تنور  و از ایشان دلیل این کار را می پرسیدند بیان می فرمودند: چطور نمی توانیم این آتش را تحمل کنیم وای به آتش جهنم. و از این روایت کسانی که مسوول حفظ تندرستی جامعه می باشند درس بگیرند  و از عاقبت کاهلی شان در حالی که سلامت جامعه به خطر افتاده  بترسند.

   


  سید قاسم موسوی


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ پنجشنبه 11 دي 1348 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : ورزش ,همگانی ,جامعه ,منطقه ,مردم ,حوزه ,ورزش همگانی ,همگانی کردن ,کردن ورزش ,داشته باشیم ,سلامت جامعه ,میزان مشارکت عمومی ,ارتقاء میزان مشارکت ,
  نگاهی به وضعیت ورزش همگانی در منطقه ابهر

تبلیغات


 • Ads1

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز جمعه 31 شهريور 1396

تبلیغات

پارس ایرانیک جهت سفارش تبلیغات با ایمیل زیر در ارتباط باشید
mohsen_msl@yahoo.com

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر